Choroby cuket

Cukety jsou poměrně odolné vůči chorobám, ale občas se mohou na listech objevit hnědé, zasychající skvrny. Nejsou způsobeny plísní okurkovou, k té jsou cukety totálně rezistentní. Okrouhlé žluté, postupně hnědnoucí skvrny způsobuje antraknóza. V případě napadení rostliny je možné v průběhu vegetace rostlinu ošetřit přípravky na bázi mědi nebo mancozebu.

Častou nemocí cuket je padlí. V druhé polovině léta (většinou v polovině srpna) se na listech objevuje moučnatý bílý povlak houby. Napadené části rostliny rostou pomaleji, žloutnou a usychají. Rostliny je možné ošetřit fungicidy na bázi organické nebo anorganické síry nebo benzimidazolu.

Nejzávažnějším onemocněním cuket v posledních letech jsou virózy (CMV – virová mozaika okurky, CYMV – virová žlutá mozaika okurky). Projevují se deformacemi plodů i listů a žlutými mapami na nich. Onemocnění se nepřenáší osivem. Zdrojem infekce jsou napadené rostliny a přenašečem savý hmyz, hlavně mšice. Bohužel na virózy není lék, odstraňte proto napadené rostliny hned při objevení prvních příznaků choroby a spalte je. Virózy se mohou přenášet i buněčnou šťávou, která ulpí na nožích při sklizni plodů. Nejbezpečnějším a dostatečně šetrným způsobem sběru je opatrné vykroucení plodů z rostliny bez použití zahradních nůžek nebo nože.

1 komentář u „Choroby cuket

  1. Irena Pavličková

    Měla bych dotaz ohledně pěstování cuket. Cukety rostou a u několika
    kusů se mi stává, že plod z poloviny roste a druhá polovina jakoby přestane růst a začne zahnívat. Poraďte mi prosím, čím by to mohlo být? Děkuji Pavličková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *