Choroby cuket

Cukety jsou poměrně odolné vůči chorobám, ale občas se mohou na listech objevit hnědé, zasychající skvrny. Nejsou způsobeny plísní okurkovou, k té jsou cukety totálně rezistentní. Okrouhlé žluté, postupně hnědnoucí skvrny způsobuje antraknóza. V případě napadení rostliny je možné v průběhu vegetace rostlinu ošetřit přípravky na bázi mědi nebo mancozebu.

Častou nemocí cuket je padlí. V druhé polovině léta (většinou v polovině srpna) se na listech objevuje moučnatý bílý povlak houby. Napadené části rostliny rostou pomaleji, žloutnou a usychají. Rostliny je možné ošetřit fungicidy na bázi organické nebo anorganické síry nebo benzimidazolu.

Nejzávažnějším onemocněním cuket v posledních letech jsou virózy (CMV – virová mozaika okurky, CYMV – virová žlutá mozaika okurky). Projevují se deformacemi plodů i listů a žlutými mapami na nich. Onemocnění se nepřenáší osivem. Zdrojem infekce jsou napadené rostliny a přenašečem savý hmyz, hlavně mšice. Bohužel na virózy není lék, odstraňte proto napadené rostliny hned při objevení prvních příznaků choroby a spalte je. Virózy se mohou přenášet i buněčnou šťávou, která ulpí na nožích při sklizni plodů. Nejbezpečnějším a dostatečně šetrným způsobem sběru je opatrné vykroucení plodů z rostliny bez použití zahradních nůžek nebo nože.

4 komentáře u „Choroby cuket

 1. Irena Pavličková

  Měla bych dotaz ohledně pěstování cuket. Cukety rostou a u několika
  kusů se mi stává, že plod z poloviny roste a druhá polovina jakoby přestane růst a začne zahnívat. Poraďte mi prosím, čím by to mohlo být? Děkuji Pavličková

 2. Jana Klimečková

  Cuketa má bohaté olistění i mnoho květů, ale po vytvoření malého plodu začne od konce hnít. Žádná nedoroste do sklizňové velikosti. Jak mám postupovat?

 3. Irena Dekysova

  Cukety pěstujeme již několik let , tento rok máme problém. Plody vyrostou několik cm pak od konce zahnědnou a odpadnou. U jiného druhu vyrostou asi 5-9 cm a pak odpadnou U některých hlavně žlutých se vyskytuje něco jako hniloba na konci plodu. Děkujeme za radu.

 4. Lenka

  Dobrý den, začínají mě na cuketách usychat listy postupně na všech co mám.Mám podezření ,že je to způsebené nějakou nemocí.Je možné cukety zachránit ? Děkuji za odpověd

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *