Pěstování cuket

Pěstování cuket je velice snadné a přináší zaručený pěstitelský úspěch. Lze je předpěstovat, ale bez problémů vyrostou z přímého výsevu na záhon. S výsevem netřeba spěchat, minimální teplota půdy pro výsev je 10 °C, ale ještě při 13 °C je klíčení nerovnoměrné a část semen v půdě zahnívá. Květen je pro výsev cuket optimální, dostatečnou úrodu ale získáte i z červnových výsevů.

Vysévejte do hnízd po 2-3 semenech, 40-50 cm od sebe. Rostliny jsou mohutné a potřebují dostatek prostoru, ale díky keříčkovitému růstu se vejdou i na menší zahradu (neplazí se jako klasické tykve). Cukety dobře prosperují na dobře hnojené půdě, úspěšně je lze pěstovat například i na kompostu. Cukety jsou typické tykve s bohatě vyvinutou kořenovou soustavou a dobře snášejí i delší období sucha. Je tedy možné je pěstovat i bez doplňkové závlahy, protože si většinou najdou vodu v nižším půdním horizontu. Rostlina rychgle roste a 50-55 dnů po výsevu se objevují první květy. Cukety jsou jednodomé, různopohlavné. Samičí květy jsou přisedlé, se semeníkem ve tvaru budoucího plodu, samčí květy jsou na dlouhých stopkách. Široká koruna v sytě oranžové barvě je atraktivní pro včely i ostatní hmyz, dostatečné opylení je podmínkou vývoje plodů.

U cuket a patizonů je důležité pravidelně sklízet mladé plody. Rostlina pak stále kvete a a tvoří plody nové. Mladé plody do velikosti 20 cm jsou navíc nejchutnější – křehké a šťavnaté bez semen a vyvinutého jádřince. Když ovšem plody nesklízíte a necháte je na rostlině přerůst, dojde k zastavení další plodnosti. Na rostlině zůstanou 2-3 velké plody, ty ostatní zakrní, nevyvíjejí se a postupně zahnívají. Rostlina cukety se totiž soustředí na výživu semen v dozrávajících plodech a „obětuje“ tak další plody, které by již nezvládla vyživit. Když ale tyto velké plody v plné vegetaci odstraníte, v průběhu 12-14 dní cuketa opět obnoví nasazování a plodnost.

Cukety patří botanicky do druhu tykev obecná (Cucurbita pepo) , jsou tedy příbuzné patizonů, špagetových tykví a některých okrasných tykví. Tuto skutečnost musíme zohlednit, pokud si chceme na zahrádce sklidit vlastní osivo na následující rok. Odrůdově čisté osivo bez příměsi získáme pouze technickou izolací květů nebo řízeným opylením. Dalším řešením je zajistit prostorovou izolaci – minimální vzdálenost 1000 metrů od jiných odrůd stejného druhu.

1 komentář u „Pěstování cuket

  1. Černý Mojmír

    Ano rozumím, ale co dělat se samčímy květy, kterých je velké množství? Dále nevím,
    jestli není třeba odstraňovat i nějaké procento listů? Děkuji předem za radu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *